Wednesday, August 25, 2010

What I Did While Waiting At Customs

We had almost a 2 hour wait to get into Canada, which I put to good use...

Saturday, August 21, 2010

Monday, August 16, 2010

Name The Marketing Campaign Slogan Contest

Familiy Blog Theme this week is "Name The..." Contest.

What would you say is the Marketing Campaign Slogan for this billboard?

Sunday, August 8, 2010

Stupidity at the Supermarket, Part II

The cash registers at stores make change for the cashiers so they don't have to know how to add, subtract, divide, or multiply.

(There is a whole separate rant on that subject, which I will save for another time.)

But what math tools do they provide for the people who make up the weekly circulars?

Thursday, August 5, 2010

High School Musical in the Park

We went to opening nite for High School Musical at Roosevelt park last nite to celebrate the Poot's birthday. Happy Birthday the Poot!

It was so humid that my camera lens fogged up when I turned on the camera. That was a first.

This is a picture from early in the show

Then later as my camera warmed up to the air temperature ...

Great show. Lots of fun. Audience really enjoyed. Lots of talent on display.

How all those people can run, leap, flip, and dance all over the stage at the same time without crashing into each other is beyond me.

Sunday, August 1, 2010

Stupidity at the Supermarket, Part I. Pathmark and the A&P Weekly Sale Circulars

Considering that I have retired from cooking, I spend a considerable amount of time shopping for food.

In the next several posts, I will rant on the some of the absurdities I encounter while doing so, with particular emphasis on some outstanding examples of the food advertising and marketing genius I come across.

To be prepared before I go shopping, I usually review the weekly supermarket sale circulars. The circulars are for telling you what is on sale this week, and what the sale price is.

However, that isn't good enough for Pathmark and A&P.

Instead of just telling you how much a thing costs, they tell you how much several of the same thing cost, and then how much each individual item costs.

So maybe this makes sense if individual items are only sold together in a pack, and you could use a little help figuring out the cost per item:

But what is the point of these?

Just say that the stupid thing is selling for $2.50, 0r $2.00.

And this blather is downright insulting!

Disclaimer: The appearance of a product in this blog post is by no means an endorsement of that product, an indication of the kathrut of that product, or anything other than ridicule of the ad for that product, both by the poster of this blog and by